fbpx
Connect with us

Leader board

Celebrity Gossip

Mariam Ndagire and Ayeny T. Steve nominated in the Africa Magic Viewers’ Choice Awards: Here’s the full list!

Published

on

Filmmaker Mariam Ndagire speaks at the launch of the MTF online portal.

Filmmaker Mariam Ndagire has been nominated in the Africa Magic Viewers’ Choice Awards. File photo.

By Our Reporter

Nominees for the eighth edition of the Africa Magic Viewers’ Choice Awards
(AMVCAs) have been announced.

Announcing the nominees were Nollywood actors, Adesua Etomi-Wellington and Daniel Etim-Effiong during a special live broadcast, which aired on Saturday, 19 March.

Renowned Ugandan Film makers Mariam Ndagire and Ayeny T. Steve among the nominees for Best Movie – East Africa Award.

See the full list of nominees below:

Best Actor in a Comedy (Movie/TV Series)

Shawn Faqua – Soole
Deyemi Okanlawon – Omo Ghetto (The Saga)
Gideon Okeke – Loving Rona
Broda Shaggi/Samuel Perry – Dwindle
Femi Adebayo – Progressive Tailors Club
Williams Uchemba – Dear Affy
Timini Egbuson – Ponzi

Best Actor in a Drama (Movie/TV Series)

Stan Nze – Rattlesnake
Uzee Usman – Voiceless
Gabriel Afolayan – For Maria Ebun Pataki
Efa Iwara – This Lady Called Life
Femi Jacobs – Introducing The Kujus
Eyinna Nwigwe – Dear Affy
Timini Egbuson – Introducing The Kujus

Best Actress in a Comedy (Movie/TV Series)

Funke Akindele – Omo Ghetto (The Saga)
Bimbo Ademoye ­– Breaded Life
Nse Nkpe Etim – Quams Money
Bisola Aiyeola – Dwindle
Nancy Isime – Kambili: The Whole 30 Yards
Sarah Hassan – Just In Time

Best Actress in a Drama (Movie/TV Series)

Asabe Madaki – Voiceless
Osas Ighodaro – Rattlesnake: The Ahanna Story
Meg Otanwa – For Maria Ebun Pataki
Bisola Aiyeola – This Lady Called Life 2
Nancy Isime – Superstar
Genoveva Umeh – A Tune Away
Kehinde Bankole – Dear Affy

Best Supporting Actor (Movie/TV Series)

Bucci Franklin – Rattlesnake
Adjete Anang – Gold Coast Lounge
Odunlade Adekola – Jankariwo
Eric Roberts – A Soldier’s Story
Magaji Mijinyawa – Amina ­
Yemi Blaq – The New Normal
Country Hard – Tope Tedela

Best Supporting Actress (Movie/TV Series)

Bisola Aiyeola – Sugar Rush
Mercy Johnson – The New Normal
Clarion Chukwurah – Amina
Mumbi Maina – La Femme Anjola
Enado Odigie – The New Normal
Omowunmi Dada – Country Hard
Chioma Chukwuka Akpotha – Omo Ghetto (The Saga)

Best Short Film Or Online Video

Something About Zee – Mary Nsikanabasi Uyoh
Fractured – Abimbola Craig
Ounje Ale – Ozor Uche
Koro – Nicholas ‘Big Ghun’ Nartey
Kiitan – Korede Olayinka
Dices – Sandra Tetteh
I Am The Prostitute Mama Described – Taiwo Ogunnimo

Best Director (Movie)

La Femme Anjola – Mildred Okwo
Amina – Izu Ojukwu
Rattlesnake: The Ahanna Story – Ramsey Nouah
Collision Course – Bolanle Austen-Peters
Voiceless – Robert O. Peters
Light In The Dark – Ekene Som Mekwunye
Namaste Wahala – Tiencepay Lawal & Hamisha Daryani Ahuja

Best Soundtrack (Movie/TV Series)

Rattlesnake: The Ahanna Story – Larry Gaaga
Collision Course – Collision Course
Just In Time – Boumeester Lindsay & Kagwe Mungai
Amina –Dabs Agwom
Gold Coast Lounge – Pascal Aka & Raquel
Light In the Dark – Awele Mekwunye & Bizzouch
The White Line – Michael Pulse & Ponti Dikuua

Best Online Social Content Creator

Multi Personality Disorder – Mr Macaroni
Nollywood Epic Love Story 1 & 2 (Parody) – Tee Kuro
Kayamata – Bukunmi Adeaga-Ilori
Mr Funny – Oga Sabinus
Road Rage – Taaooma
Of Line And Layers – Jacqueline Suowari
First Date-Mummy’s Boy – Edem Victor
Affiah-De Ja Vu – Elozonam Ogbolu

Best Indigenous Language Movie or TV Series (Igbo)

Nne-Ka – Uche Nnanna Maduka
Uhuruchi (Sunset) – Victor Iyke
Echezona – Victor Onwudiwe and Ugomma Onwe
Udene – Oma Nnadi

Best Indigenous Language Movie or TV Series (Hausa)

Voiceless – Rogers Ofime
Sarki Goma Zamani Goma – Abubakar Bashir Maishadda
Bana Bakwai – Abubakar Bashir Maishadda
Tsangayar Asali – Abdulkadir Nuhu Aminu
Bayi – Diane Russet and Ayo Newo

Best Indigenous Language Movie or TV Series (Yoruba)

Jankariwo – Bukunmi Oluwasina
Alasie – David Akande, Demola Yusuf, Edgard Leroy
Abeke – Samuel Oniyitan
Balokun – Olamide Akinmolayan
Ijolewa – Olapeju Wahab
Arodan – Wunmi Ajiboye

Best Indigenous Language Movie or TV Series (Swahili)

Obambo – Freddy Feruzi
Jaramandia – Dennis Humphrey and Bernard Kahindi
Rishai – Omar Hamza Hassan

Best Television Series (Drama/ Comedy)

The Mystic River – Rogers Ofime
The Smart Money Woman – Arese Ugwu, Isoken Ogiemwonyi, Lala Akindoju & Akintunde Marine Marinho
Rumour Has It Season 3 – Vincent Nwachukwu
Little Black Book – Olawale Adetula
My Name Is A-Zed – Olawale Adetula
Butuku – Mwaka Nakweti
Jenifa’s Diary – Olufunke Akindele

Best Africa Magic Original Drama Series

Movement-Japa – Femi Odugbemi
Riona – James Omokwe
Unmarried – Uche Ikejimba
Dilemma – Uche Ikejimba
Venge – Tosin Igho & Rogba Arimoro
Eve – Winifred Nwokedi
Enakhe – Victor Sanchez Aghahowa
Rishantes – Dimbo Atiya

Best Africa Magic Original Comedy Series

The Johnsons – Rogers Ofime
My Flatmates – Bright Okpocha & Solomon Adekunle
My Siblings & I – Funke Akindele Bello & JJC Skillz

Best Makeup

Voiceless – Gift Ameh
Amina ­– Dagogo Diminas & Gabriel Okorie Gabazzini
Omo Ghetto (The Saga) – Balogun Abiodun
Nneka The Pretty Serpent – Ugochinyere Ihendi
Rattlesnake: The Ahanna Story – Carina Ojoko
Peregun – Adewunmi Fatai & Ayobami Abolarin
La Femme Anjola – Abiola Popoola

Best Sound Editor (Movie/TV Series)

Amina – Jim Lively & James Nelson
Prophetess – Bayo Adepetun & Biola ‘Lala’ Olayinka
Omo Ghetto (The Saga) – Puffy Tee
For Maria Ebun Pataki – Tom Koroluk
Nneka The Pretty Serpent – Habib Adebayo Olaore
Tinka’s Story – Hassan Mageye

Best Documentary

Road2Blow – Taiwo Adeyemi
Unmasked: Leadership, Trust And The COVID-19 Pandemic In Nigeria – Femi Odugbemi
This Love – Eugene Mbugua
Sunset In Makoko – Allen Onyige
If Objects Could Speak – Saitabao Kaiyare, Mumo Liku, Elena Schilling, Daniella Fritz, Ann Katrina Boberg
Streets Of Lagos: Dear Little People – Lawrence Adejumo

Best Lighting Designer (Movie/TV Series)

Amina – Stanley Ibegbu Okechukwu
The Mystic River –Yemi Awoponle
Rattlesnake: The Ahanna Story – Mathew Yusuf
The White Line – Jaco Strauss
Light In the Dark – Godwin Lawani
Nneka The Pretty Serpent – Mathew Yusuf
Dear Affy – Fei Mustapha

Best Art Director (Movie/TV Series)

The Smart Money Woman – Ediri Okwa
Rattlesnake: The Ahanna Story – Pat Nebo
The Mystic River – Mayowa Labiran
Amina – Tunji Afolayan
One Lagos Night – Chima Adighije
Day Of Destiny – Chris Udomi
Introducing The Kujus – Adeoye Adetunji

Best Costume Designer (Movie/TV Series)

Voiceless – Titi Aina Raji
Amina – Millicent T. Jack
The Smart Money Woman – Isoken Ogiemwonyi
Omo Ghetto (The Saga) – Funke Akindele Bello
The Mystic River ­– Obijie Oru
La Femme Anjola – Yolanda Okereke
Nneka The Pretty Serpent – Yoanna ‘Pepper’ Chikezie

Best Cinematographer

Rattlesnake: The Ahanna Story – Muhammed Atta Ahmed
Collision Course – James Amuta
Amina – Peter Kreil, Wale Adebayo, Samuel Jonathan & Moruf Fadaro
The Mystic River – Samuel Jonathan & Moruf Fadaro
Nneka The Pretty Serpent – John Njaga Demps
Just In Time – Victoria Ombogo
Superstar – Barnabas Emordi

Best Picture Editor

Voiceless – Rogers Ofime
Just In Time – Dolapo Adeleke
Omo Ghetto (The Saga) – JJC Skillz, Adeyemi Shomade & Valentine Chukwuma
Lockdown – Tester Bassey, Abiodun Okunola and Moses Inwang
Bad Comments – Moses Inwang
For Maria Ebun Pataki – Tunde Apalowo
Collision Course – Tega Salubi

Best Writer (Movie/TV Series)

La Femme Anjola – Tunde Babalola
This Lady Called Life – Toluwani Obayan & Kayode Kasum
For Maria Ebun Pataki – Tunray Femi & Damilola E. Orimogunje
One Lagos Night – Chigozirim Nwanegbo
Introducing The Kujus – Manie Oiseomaye, Donald Tombia, Biodun Stephen
Amina – Frank Chinedu Uba
Little Black Book – Abosi Ogba, Sally Kenneth Dadzie, Lydia Idakula Sobogun, Olawale Adetula & Belinda Yanga Agedah

Best Movie (Southern Africa)

Hairareb – Dantagos Jimmy-Melani
Black Dollar – David Kazadi
Maria Kristu – Paul.S.Wilo
Veza-The Unfolding – Dumie Manyathela

Best Movie (East Africa)

The Girl In The Yellow Jumper – Morocco Omari
A Grand Little Lie – Denise Kibisu Ngubuini
My Husband’s Wife – Ndagire Mariam
Just In Time – Sarah Hassan and Dolapo Adeleke
Ugonwa Wa Kifo – Raphael Emmanuel
Beautiful Ashes – Ayeny T. Steve

Best Movie (West Africa)

Tainted Canvas – Orwi Manny Ameh
Collision Course – Bolanle Austen-Peters & Joseph Umoibom
Amina – Okey Ogunjiofor
Rattlesnake: The Ahanna Story – Chris Odeh
Omo Ghetto (The Saga) – Funke Akindele Bello and JJC Skillz
Breaded Life – Biodun Stephen & Tara Ajibulu
Nneka The Pretty Serpent – Chris Odeh

Best Overall Movie

Amina – Izu Ojukwu & Okey Ogunjiofor
Voiceless – Robert O. Peters & Rogers Ofime
Rattlesnake – Ramsey Nouah & Chris Odeh
Collision Course – Bolanle Austen-Peters
Omo Ghetto (The Saga) – JJC Skillz & Funke Akindele Bello
Nneka The Pretty Serpent – Tosin Igho & Chris Odeh
La Femme Anjola – Mildred Okwo & Rita Dominic
Just In Time – Dolapo Adeleke & Sarah Hassan

Multichoice Talent Factory

Bride Untangled – Abisola Aboaba
Engaito – Daisy Masembe
Nyau – Masuzyo Mwale, Cosmas Ngandwe, Abel Ngoma and Edward Sakala
Rebirth – Brian Ontiri
Oko K3 Akueteh – Christine Boateng and Eric Okyerefo

Start making money online today with Bitcoin. Find out how here!

Loading...
(Visited 1 time, 1 visit today)

Follow us on Twitter

Follow us on Facebook

%d bloggers like this: