By Lee Osbourne
Uganda Entertainment Awards (UEA) are the newly introduced awards aimed at honoring top entertainers in Uganda. Last weekend the organizers unveiled the nominee list of 41 categories in a party that took place at Club Cyclone. Here’s the full nomination list.
BEST MALE ARTISTE
1. Jose Chameleone
2. David Lutalo
3. Eddy Kenzo
4. Bebe Cool
5. Bobi Wine
6. Radio and Weasel
BEST FEMALE ARTISTE
1. Irene Ntale
2. Juliana Kanyomozi
3. Desire Luzinda
4. Irene Namatovu
BEST ACTOR
1. Andrew Benon Kibuuka
2. Sam Bagenda
3. Abby Mukiibi
4. Ashraf Semwogerere
BEST ACTRESS
1. Mariam Ndagire
2. Sarah Kisawuzi
3. Annet Nandujja
4. Hellen Lukoma
BEST ALL ROUND ENTERTAINMENT PERSONALITY
1. Andrew Benon Kibuuka
2. Ann Kansiime
3. Eddy Kenzo
4. JKazoora
5. Bobi wine
BEST DANCEHALL ARTISTE
1. Ziza Bafana
2. Sheebah Karungi
3. A Pass
4. Pallaso
5. Sanyu Cindy
BEST GOSPEL ARTISTE
1. Wilson Bugembe
2. Julie Mutesasira
3. Exodus
4. Levixone
BEST BAND
1. Revival Band
2. Afrigo Band
3. Golden Band
4. New Eagles
5. Fusion Band
BEST BREAKOUT ARTISTE
1. Spice Diana
2. Lyto Boss
3. Lydia Jazmine
4. Victor Kamenyo
BEST ARTISTE IN THE DIASPORA
1. Vj Oj
2. Angellina
3. Fyonna Nsubuga
4. Paddy Dee
SONG OF THE YEAR
1. Love you everyday
2. Wale Wale
3. Lean on me
4. Gyobera
BEST COLLABORATION
1. Tonoonya – Radio and Weasel ft Desire Luzinda
2. Go down low – Sheebah ft Pallaso
3. Mubbi bubbi – David Lutalo ft Maro
4. Bantu Baffe – Ziza Bafana ft King Saha
BEST MUSIC VIDEO
1. Love you Everyday
2. Wale Wale
3. Kuzaala Kujagaana
4. Sitya Loss
5. Gundeeze
BEST RNB ARTISTE
1. Maro
2. Rema Namakula
3. Naava Grey
4. Ray Signature
5. Toniks
6. King Saha
BEST COMEDY GROUP
1. Crackers
2. Comedy Files
3. Fun Factory
4. Bakayimbila Dramactors
BEST CREW/GROUP
1. Big Talent Ent
2. Goodlyfe
3. Fire Base
4. Kunta Kinte
5. Gagamael
BEST DJ
1. Dj Slick Stuart
2. Dj Roger
3. Dj Shire
4. Dj NImrod
5. DJ Apeman
BEST ENTERTAINMENT RADIO SHOW
1. Morning Saga – Galaxy FM
2. Talk and Talk – Dembe FM
3. SNMS – Radiocity
4. The Shuffle – X FM
5. Intimate Connection – Sanyu FM
BEST ENTERTAINMENT SUPPORTING BRAND
1. Club
2. Coca Cola
3. Movit
4. Riham
5. SMSONE
BEST ENTERTAINMENT TV SHOW
1. NTV the Beat
2. Scoop on Scoop
3. Kulya Kaasi
4. Muziki Zone
5. Pundonor Magazine
6. JAM 1O1
BEST FASHION BRAND
1. Martha Jabo
2. Ras Kasozi
3. Brenda Maraka
4. Gloria Wavamunno
BEST FASHION DESIGNERS
1. Sylvia Owori
2. Ras Kasozi
3. Gloria Wavamunno
4. Brenda Maraka
5. Susan Mutesi
BEST FEMALE ENTERTAINMENT RADIO SHOW HOST
1. Flavia Tumusiime
2. Bina Baby
3. Jaq Deweyi
BEST FEMALE ENTERTAINMENT TV PRESENTER
1. Robbin Kisti
2. Anita Fabiola
3. Kirabo Fiona
4. Mary Luswata
BEST FEMALE MODEL
1. Stacy Amito
2. Vanquisha Eyapo
3. Mutesi Vivian
BEST FEMALE SPORTS PERSONALITY
1. Clair Lamonu
2. Brenda Kayiyi
3. Paece Busingye
4. Favia Namakula
BEST KADONGO KAMU
1. Mathias Walukaga
2. Genald Kiwewa
3. Jackie Babirye
4. Nassan Nduga
BEST MALE COMEDIAN
1. Amooti
2. Salvador Idringi
3. Patriko Mujuuka
4. Dolibondo
BEST MALE ENTERTAINMENT RADIO SHOW HOST
1. Mckenzie
2. Gaetano
3. Kasuku
4. Dj Nimrod
5. Patriko Mujuuka
BEST MALE ENTERTAINMENT TV PRESENTER
1. Douglas Lwanga
2. Mc Kats
3. Calvin the Entertainer
4. Denzel
BEST MALE MODEL
1. Ramah Kizito
2. John Iwueke
3. Adam Gashe
4. Mugume Canary
BEST MALE SPORT PERSONALITY
1. Golala Moses
2. Kipsiro Moses
3. Hassan Wasswa
4. Oscar Kalyango
BEST MUSIC PRODUCER
1. Nessim
2. Andy Musik
3. D-King
4. Paddyman
BEST OUTSTANDING DRAMA/THEATRE PERSONALITY
1. Sam Bagenda
2. Abby Mukiibi
3. Annet Nandujja
4. Mariam Ndagire
BEST RADIO STATION
1. Galaxy FM
2. Simba FM
3. CBS FM
4. Dembe FM
5. Capital FM
BEST THEATRE DRAMA GROUP
1. Ebonnies
2. Bakayimbila Dramactors
3. Fun Factory
BEST THEATRE PRODUCTION
1. OMG (Ebonnies)
2. Tendo Sisters
3. Akandolindoli
BEST TV SERIES
1. Deception
2. Hostel
3. Tendo Sisters
BEST TV STATION
1. UBC TV
2. Bukedde TV
3. NTV
4. URBAN TV
BEST VIDEO PRODUCER
1. JAHLIVE
2. Grate Make
3. Savy Films
4. Hasz Media
BEST VJ
1. Vj Junior
2. Vj Jingo
3. Vj Emmie
4. Vj Ice p