Trending
  • Uganda-waragi-banner

  • Eddy Kenzo wins big at The Uganda Music Awards. Here’s the full list of winners

    / August 5, 2017

    Bruno K accepting his award at The Uganda Music Awards.

    By Our Reporter

    Eddy Kenzo was the big winner at the inaugural edition of The Uganda Music Awards(TUMA) which were held at Kampala Serena Hotel on Friday evening.

    Settle your bills the easy way using flexipay. Click here to find out how

    The “Sitya Loss” star won four of the seven categories in which he had been nominated. The singer who was not in attendance at the award gala night won Artiste of the year, Best Male Artiste, Best Urban and Song of the year awards.

    Meanwhile, Team No Sleep queen Sheebah Karungi and Dancehall star Ziza Bafana who had each received four nominations walked home empty-handed.

    Here’s the full list of winners:

    Artiste of the year

    1.Eddy Kenzo (Winner)
    2. Sheebah Karungi
    3. David Lutalo
    4. Jose Chameleone
    5. Bobi Wine

    Best Female Artiste

    1. Winnie Nwagi
    2. Sheebah Karungi
    3. Lydia Jazmine
    4. Fille
    5. Rema Namakula
    6. Irene Ntale (Winner)

    Best Male Artiste

    1. Eddy Kenzo (Winner)
    2. David Lutalo
    3. Ziza Bafana
    4. Ykee Benda

    Best Music Video

    1. Banyabo by Rema Namakula
    2. Jubilation by Eddy Kenzo
    3. Mariana by A Pass
    4. Wantegula by Abaasa (Winner)
    5. He Go Down by Irene Ntale

    Best Breakthrough Atiste

    1. Ceaserous – Dangerous
    2. Da Agent – Mayi Mayi
    3. Moroots – Kings and Queens (Winner)
    4. B2C – Tokigeza
    5. Kenneth Mugabi – Naki
    6. Ykee Benda – Farmer Remix

    Best Producer

    1. Kuseim
    2. The Weezy (Winner)
    3. Danz Ku Mapeesa
    4. Diggy Baur
    5. Nessim

    Best Ragga/Dancehall artiste

    1. Vampino – Smart Wire
    2. Cindy Sanyu – Still Standing
    3. Voltage Music – Pull Up
    4. Ziza Bafana – Tulimajje
    5. Rabadaba – Yo Body (Winner)

    Best Regional Artiste (Central)

    1. B2C- Tokigeza
    2. Ceaserous – Dangerous (Winner)
    3. Eddy Kenzo – Addicted
    4. Ziza Bafana – Tulimajje
    5. Maro – Nziranago

    Best Regional Artiste (Eastern)

    1. Candy man – Epucit
    2. Isaiah Destiny – Mbolele (Winner)
    3. Josh Buxton – Akalimo
    4. Mr Oj – Yongayo
    5. Mas de rapper

    Best Regional Artiste (Western)

    1. Qreaus – Rukundo
    2. Hakamukiga – Enzamba Egambe
    3. Sabasaba Atatya Mbeera
    4. Kigambo Araali – Tooro k’okasemera (Winner)

    Best Regional Artiste (Northern)

    1. Gbaraspoken – Kapia
    2. Smokie Allan – No Cry/ My loving
    3. Judas Rap Knowledge – Last King of Payira
    4. Blamo & Laxzy – Kunu
    5. MC Wang Jok – Wang Pedding (Winner)

    Best Traditional

    1. Candy man – Epucit (Winner)
    2. Davie Mex – Motherland
    3. Winnie Nwagi – Kano koze

    Best Urban

    1. Eddy Kenzo – Jubilation (Winner)
    2. Naava Grey – Ndi
    3. Abaasa – Wantegula
    4. Sitenda – Nze Naawe
    5. Moroots – Kings and Queens

    Fans Choice Award

    1. Nina Roz – Mekete (Winner)
    2. Lydia Jazmine – Cherry
    3. Juliana Kanyomozi – I’m Still Here
    4. B2C – Tokigeza
    5. Ceaserous – Dangerous

    Gospel Artiste of The Year

    1. Levixone – Esaala
    2. Coopy Bly ft Wilson Bugembe – One Body
    3. Exodus – Nyinimu
    4. The Collective – Amen
    5. Brian Lubega – Wakitibwa (Winner)

    Song of The Year

    1. Eddy Kenzo – Jubilation (Winner)
    2. Rabadaba – Yo Body
    3. Sheebah Karungi – Akuuse
    4. Navio – Njogereza
    5. Jose Chameleone – Agaatako
    6. Ziza Bafana – Tulimajje

    Best Afro Fusion

    1. Navio – Njogereza
    2. Kenneth Mugabi – Naki
    3. Rema Namakula – Banyabo
    4. Afrie – Yodi Yodi (Winner)
    5. Naava Grey – Ndi

    Best Artist in the Diaspora

    1. Ang3lina – Go Down
    2. Tindy Twyla – Secret Lover
    3. Mark Stel – I like
    4. Ferida Rose – Njabala (Winner)
    5. Ganda Boys

    Best Dance Crew

    1. Ghetto Kids
    2. H2C (Winner)
    3. Clay Dance Company
    4. Tabu Flo Dance Company

    Best Hip Hop

    1. Da Agent – Nkalabuka
    2. Byg Ben – Nzokuse (Winner)
    3. Gravity Omutuju – Musomesa
    4. St Nellysade ft Keko – Tukomyewo
    5. Ruyonga – God NDA

    Best Reggae

    1. A Pass – Mariana
    2. Juliana Kanyomozi – I’m Still Here
    3. Bruno K – One for The Road (Winner)
    4. Jah Brixman – Mwagala
    5. General Czar-bu – Engeri Yokukwana

    Best Kadongokamu Artiste

    1. Mathias Walukagga (Winner)
    2. Kazibwe Kapo
    3. Fred Sebatta
    4. Fred Sebbaale
    5. Willy Mukabya

    Best Instrumentalist

    1. Kitanda Micheal (Winner)
    2. Joseph Sax
    3. Kiracho Njoroge
    4. Charmant
    5. Roy Kasika

    Best Afro Pop

    1. Maro – Nziranago
    2. Bobi Wine – Aidah
    3. GeoSteady – Owooma
    4. Jose Chameleone – Agatako
    5. Fille Mutoni – Mbeera eno (Winner)
    6. Sheebah Karungi – Wadawa

    Academy Choice Award

    Kaz Kasozi (Winner)

    Humanitarian Award

    Angella Katatumba (Winner)

    Lifetime Achievement Award

    Dr. Rose Mbowa (Winner)





    Comments

    comments

    The statements, comments, or opinions expressed through the use of BigEyeUg are those of their respective authors, who are solely responsible for them, and do not necessarily represent the views held by the staff and management of BigEyeUg.